سه‌شنبه, 1 مرداد 1398
روز سخت برای طبیعت و آتش‌نشانی كازرون؛ آتش‌سوزی‌های سنگین روز جمعه 14 تیرماه، تپه زیتون كازرون را به كام خود كشید
۲۲۲۶
 ۱۳۹۸/۰۴/۱۷ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

آتش‌سوزی‌های سنگین روز جمعه 14 تیرماه شهر کازرون و حومه در حالی پشت سر گذاشته شد که در سنگین‌ترین حادثه تپه مشهور به زیتون در خیابان براتی طعمه حریق شد.

به گزارش روابط‌عمومی شهرداری کازرون، رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی کازرون گفت: در نخستین حادثه حدود ساعت ۱۱:۴۵ دقیقه روز جمعه بخشی از یک زمین زارعی در پشت پمپ بنزین حمیدی دچار آتش‌سوزی شد که با اعزام یک تیم اطفاء حریق، این آتش‌سوزی در مدت زمان حدود ۴۵ دقیقه به طور کامل مهار شد.

مهدی صادق‌زاده افزود: به فاصله کوتاهی از آغاز آتش‌سوزی خبر وقوع آتش‌سوزی در دشت‌برم دریافت شد که بلافاصله با هماهنگی و دستور ریاست شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان و در حالی که تیم قبلی اعزامی همچنان در حال اطفاء حریق در زمین زارعی بود، تیم دوم اطفاء حریق به منطقه دشت برم اعزام شد.

وی ادامه داد: در حالی که این تیم در مسیر رسیدن به منطقه آتش‌سوزی بود، خبر وقوع آتش‌سوزی سنگین در تپه زیتون واقع در خیابان براتی دریافت شد که علاوه بر اعزام تیمهای عملیاتی باقیمانده در هر دو ایستگاه، پس از هماهنگی انجام شده، تیم اعزامی به منطقه دشت برم هم فراخوانی و از نیمه راه بازگردانده شد.

رئیس سازمان آتش‌نشانی کازرون با بیان اینکه با توجه به گستردگی آتش، علاوه بر نیروهای مستقر در شیفت و ایستگاه عملیاتی، نیروهای آماده‌باش نیز فراخوانی شدند، اظهار کرد: پس از گذشت کمتر از یک ساعت از این آتش‌سوزی، همزمان وقوع یک آتش‌سوزی دیگر نیز در خیابان نهضت گزارش شد و بخشی از نیروها و تجهیزات اطفاء حریق ایستگاه یک به محل آتش‌سوزی سوم اعزام شدند.

به گفته صادق‌زاده که خود نیز در محل آتش‌سوزی تپه زیتون حاضر شده بود، همزمان با این سه حادثه، یک حادثه آتش‌سوزی باغ در کنار پارک آزادی و یک حادثه آتش‌سوزی کنتور برق در یک مجتمع آپارتمانی نیز حادث که به وسیله آتش‌نشانان و در خلال دیگر عملیاتها مهار شد.

او همچنین اذعان کرد: با توجه به شرایط موجود، از نیروها و امکانات واحد خدمات شهری و فضای سبز شهرداری نیز برای کنترل و اطفاء حریق استفاده شد و شهردار و معاون خدمات شهری نیز جهت مدیریت صحنه حادثه شخصا در محل تپه زیتون حضور پیدا کردند.

وی با تاکید بر اینکه در این حادثه از صد درصد امکانات سازمان آتش‌نشانی استفاده شد، اضافه کرد: علی‌رغم تمام تلاشهای انجام شده و  اینکه علاوه بر فراخوانی نیروهای کمکی، نیروهای مردمی و داوطلب نیز مانند همیشه در صحنه حاضر شدند و در اطفاء حریق مشارکت کردند، متاسفانه تمام پوشش گیاهی تپه زیتون در حادثه امروز در آتش سوخت.

وی بیان کرد: با تلاشهای فراوان بالاخره آتش‌سوزی خیابان نهضت پس از سه ساعت و نیم تلاش در حدود ساعت ۱۶:۳۰ دقیقه و حریق تپه زیتون پس از حدود شش ساعت تلاش در ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه به طور کامل مهار شد.

به گفته صادق‌زاده تنها در حادثه تپه زیتون، برای اطفاء حریق، خودروهای اطفائی آتش‌نشانی بیش از ۳۰ بار در طول حادثه آبگیری شده و دوباره به محل عملیات بازگشتند.

او همچنین اذعان کرد: در طول زمان این عملیاتها، گزارش‌های دیگری مبنی بر وقوع آتش‌سوزی در چند نقطه دیگر در اطراف شهر و خارج از محدوده نیز دریافت شد، اما با توجه به اینکه تمام امکانات و نیروهای آتش‌نشانی کازرون در حوادث داخل شهر درگیر بود، امکان اعزام نیرو و تجهیزات برای این حوادث میسر نشد.

صادق زاده  تاکید کرد: سازمان آتش‌نشانی نیز حسب وظیفه خود و با توجه به آنچه در توان داشته، از ابتدای سال نسبت به پایش و تعیین نقاط حساس و در معرض خطر، آموزش کشاورزان، دهیاران و افراد درگیر در این حوادث، تهیه سناریوهای مقابله با حریق و تشکیل شورای هماهنگی آتش‌نشانی‌های شهرستان برای هماهنگی بیشتر در زمان حادثه و بسیج امکانات اقدام کرده است.

صادق‌زاده همچنین در پاسخ به ادعاهایی که در مورد عدم به کارگیری تمام تجهیزات این سازمان در حوادث امروز، تصریح کرد: خودروهای عملیاتی سازمان آتش‌نشانی بر دو نوعند، بعضی از خودروها امدادی و برخی دیگر اطفائی هستند، بنابراین بعضی از خودروهایی که امروز در ایستگاه بوده‌اند قابلیت اطفاء حریق را دارا نیستند و تنها برای عملیاتهای امدادی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ به علاوه بعضی از خودروها ممکن است قابلیت استفاده در برخی مناطق مانند تپه‌ها یا نقاط صعب‌العبور را نداشته باشند.

 او ادامه داد: اتفاقا در همین حوادث دو ماه اخیر، به دلیل استفاده در مناطق صعب‌العبور و غیراستاندارد، خسارات متعددی به خودروها و تجهیزات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کازرون وارد شده است.

رئیس سازمان آتش‌نشانی کازرون با تشکر از شهروندانی که در عملیاتها و حوادث مختلف به کمک آتش‌نشانان می‌آیند،‌ گفت: سازمان آتش‌نشانی کازرون همواره تلاش کرده با امکانات و تجهیزات موجود خود در تمام عملیاتها، چه در حریم شهر و چه در خارج از حریم شهر حضور پیدا کرده و علاوه بر انجام وظیفه خود،‌ در موارد مورد نیاز به کمک آتش‌نشانی‌ها و نیروهای امدادی مناطق مجاور نیز بشتابد.بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0